We’ve been saying it on Making Tracks for the last few weeks – and it’s hardly a surprise given the talent he has – but it feels good to say it, John Boyega is a Golden Globe winner. Now on his way to the inevitable EGOT, Boyega won for his performance in the magnificent Red, White and Blue episode of Small Axe, and here’s how he accepted the award.

It was a busy night for British actors, and while The Mandalorian lost out to The Crown, here’s a look at those awards, including a win for the most infamous Biker Scout of them all Jason Sudeikis.

Best Motion Picture – Drama

“The Father” (Sony Pictures Classics)
“Mank” (Netflix)
“Nomadland” (Searchlight Pictures) (WINNER)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Actress in a Motion Picture – Drama

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) (WINNER)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy

Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) (WINNER)
James Corden (“The Prom”)
Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)
Andy Samberg (“Palm Springs”)

Best Motion Picture – Musical or Comedy

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) (WINNER)
“Hamilton” (Walt Disney Pictures)
“Music” (Vertical Entertainment)
“Palm Springs” (Neon)
“The Prom” (Netflix)

Best Director – Motion Picture

Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
David Fincher, “Mank” (Netflix)
Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) (WINNER)

Best Actor in a Motion Picture – Drama

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) (WINNER)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television

“Normal People” (Hulu/BBC)
“The Queen’s Gambit” (Netflix) (WINNER)
“Small Axe” (Amazon Studios/BBC)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Cate Blanchett (“Mrs. America”)
Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)
Shira Haas (“Unorthodox”)
Nicole Kidman (“The Undoing”)
Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) (WINNER)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television

Gillian Anderson (“The Crown”) (WINNER)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Julia Garner (“Ozark”)
Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)
Cynthia Nixon (“Ratched”)

Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Jodie Foster (“The Mauritanian”) (WINNER)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Helena Zengel (“News of the World”)

Best Television Series – Drama

“The Crown” (Netflix) (WINNER)
“Lovecraft Country” (HBO Max)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Ratched” (Netflix)

Best Motion Picture – Foreign Language

“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Ahead” (Netflix)
“Minari” (A24) (WINNER)
“Two of Us” (Magnolia Pictures)

Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama

Jason Bateman (“Ozark”)
Josh O’Connor (“The Crown”) (WINNER)
Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)
Al Pacino (“Hunters”)
Matthew Rhys (“Perry Mason”)

Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Kate Hudson (“Music”)
Michelle Pfeiffer (“French Exit”)
Rosamund Pike (“I Care a Lot”) (WINNER)
Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Best Television Series – Musical or Comedy

“Emily in Paris” (Netflix)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“The Great” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (CBC) (WINNER)
“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy

Don Cheadle (“Black Monday”)
Nicholas Hoult (“The Great”)
Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)
Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) (WINNER)
Ramy Youssef (“Ramy”)

Best Original Score – Motion Picture

“The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat
“Tenet” (Warner Bros.) – Ludwig Göransson
“News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard
“Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
“Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste (WINNER)

Best Original Song – Motion Picture

“Fight for You” from “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste
“Io Si (Seen)” from “The Life Ahead” (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi (WINNER)
“Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
“Tigress & Tweed” from “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) – Andra Day, Raphael Saadiq

Best Performance by an Actress in a Television Series – Drama

Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Emma Corrin (“The Crown”) (WINNER)
Laura Linney (“Ozark”)
Sarah Paulson (“Ratched”)

Best Screenplay – Motion Picture

Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Jack Fincher – “Mank” (Netflix)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) (WINNER)
Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Bryan Cranston (“Your Honor”)
Jeff Daniels (“The Comey Rule”)
Hugh Grant (“The Undoing”)
Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)
Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) (WINNER)

Best Motion Picture – Animated

“The Croods: A New Age” (Universal Pictures)
“Onward” (Walt Disney Pictures)
“Over the Moon” (Netflix)
“Soul” (Walt Disney Pictures) (WINNER)

“Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy

Lily Collins (“Emily in Paris”)
Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
Elle Fanning (“The Great”)
Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)
Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) (WINNER)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television

John Boyega (“Small Axe”) (WINNER)
Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)
Dan Levy (“Schitt’s Creek”)
Jim Parsons (“Hollywood”)
Donald Sutherland (“The Undoing”)

Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) (WINNER)
Jared Leto (“The Little Things”)
Bill Murray (“On the Rocks”)
Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Sale
Star Wars Legends Epic Collection: The Clone Wars Vol. 3
  • English (Publication Language)
  • 424 Pages - 04/07/2020 (Publication Date) - Marvel (Publisher)